Tuesday, October 15, 2019
Blog Faqe 684
Para pak kohësh në Theth është organizuar koncerti “ZA fest”, një koncert ndryshe i menduar mes muzikës së mirë dhe rrëfenjave të lashta që gjyshërit kanë treguar. Mes të tjerësh, e ftuar në këtë koncert ka qenë edhe këngëtarja...
Një soprano e jashtëzakonshme dhe me talent të pakufi, Artistja e Popullit, pedagogia e shquar e shkollës shqiptare të kantos është figura për të cilën do t’ju ftoj të lexoni më poshtë. Kjo figurë, që mbulon çdo dimension të kantos,...
Në maj të vitit 1928, arkeologu Italiani Luigi Ugolini, teksa gërmonte gjatë ekspeditës së tij në Butrint, nën një mur që dukej jo shumë mbi tokë, punëtorët e tij panë të shfaqej një dysheme e dekoruar me peshq, zogj, një gomar,...
Shkruan: Mili BUTKA Epitafi i Ballshit ose Epitafi i Gllavenicës është një nga objektet më të rëndësishme në Shqipëri (Albania) trashëgim nga mesjeta. Ky është një objekt i shkëlqyer si nga ana historike dhe pika teknologjike e parë, dhe ajo...
"Shpallja" nga Fra Angelico - 1395 - 1455- Prizreni Ngjyra verbuese e te ëmbëla e bëjnë këtë një nga më të bukura të historisë së pikturës
Shkruan: Shqipe HOXHA NANNA, ne mitologjine skandinave ishte perendësha e besnikërisë dhe e bukurisë. Nanna është një perëndeshë e lidhur me Zotin Baldr. Llogaritë e Nanna ndryshojnë shumë sipas burimit. Në prozën Edda, shkruar në shekullin e 13 nga Snorri Sturluson, Nanna...
628 vjet më parë u zhvillua një nga betejat më të përgjakshme në historinë e njerëzimit, ajo e Fushë Kosovës. Beteja u zhvillua ndërmjet një koalicioni të krishterë, kryesisht ballkanik, dhe Perandorisë Osmane e cila për herë të parë fillojë...
Shqipëria të marrë pjesë nga Jugosllavia e Jugut me popullsi shqiptare dhe ta kompensojë atë mundësisht me Shkodrën e rrethinat në Veri. Pretendimet greke duhen trajtuar me vëmendje, megjithëse janë të ekzagjeruara. Italianët t’i japin Sazanin Shqipërisë”. Kështu apo pak a...
Kushtuar vajzes mirditore,mesueses, Marie Tuçi, (1928-1950,),të cilën rregjimi Enverian,e torturoi,ne menyrën më makabre, duke e mbyllur në një thes, lakuriq, bashkë me nje mace te egër… Nuk mjaftonin vetëm thonjtë e kafshës se egërsuar,por njekohesisht ajo goditej me mjete te...
- Advertisement -

EDITOR PICKS