Blog Faqe 3
Pas vitit 1990, kur ra edhe komunizmi dhe në Shqipëri u vendos sistemit pluralist, shqiptarët e ndanë në dy ekstreme, Partia Demokratike dhe Partia Socialiste, që ishin edhe patrit kryesore në vend. Kjo ndarje nuk kaloi pa probleme në...
Një parti sllovene me elemente nacionaliste, e quajtur Liga Nacionale, në fushatën e vetë për zgjedhjet për Parlamentin Evropian është pozicionuar edhe kundër shqiptarëve që jetojnë në Slloveni. Nuk i duan që të bashkëjetojnë me ta. Ata madje kanë vendosur...
Çfarë ka mbetur nga historia në fshatin Ishull-Lezhë? Çfarë bëhet me ndërtesën e famshme të Kontit Galeazzo Çiano? Me vendin e preferuar të Enver Hoxhës dhe Mehmet Shehut? E kaluara dhe tradita, vazhdon të ruhet ende jo vetëm në rezidencën...
Nga sot kompania Frutex filloi t’i eksportojë lëngjet Relax në shtetin e Izraelit, duke iu bashkangjitur listës së vendeve ku eksportohen këto produkte. Vetëm gjatë vitit 2019, Frutex është zgjeruar edhe në tregjet e Hungarisë, Francës, Kongos dhe Kenias...
Qeveria Gjermane i kërkon Budenstagut gjerman të marrë vendimin për hapjen e bisedimeve për anëtarësimin e Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut në union. Majkëll Rut, Sekretari i Shtetit për Europën në Ministrinë e Jashtme gjermane i është drejtuar me anë...
“I njoh Avdylajt, por nuk u kam kërkuar të paguajnë për të blerë vota!”. Ka qenë kjo pak a shumë përgjigja e kryetarit të Bashkisë së Durrësit, Vangjush Dako në seancën maratonë pasditen e së enjtes javën e kaluar...
Presidenti i Serbisë Aleksander Vuçiç ka komentuar takimin me klerikët të Kishës Serbe, ai tha se do të respektohet Kisha, por gjithashtu ka deklaruar se është e nevojshme për t’u përballur me realitetin. Kuvendi i Shenjtë i Peshkopëve të Kishës...
Atëherë kur familja e saj ishin në skajet e mbijetesës, Mimoza rritej me përrallat plot fantazi të babait të saj Aliut. Në një kohë dhe vend tjetër ajo kërkon t’i plotësojë një dëshirë simbolike që ai s’ka pasur mundësi...
Rrugët dhe sheshet e qytetit Tutin në Sanxhak tashmë kanë marrë emra të shqiptarëve të shquar nga Kosova Shqipëria. Për këtë në Facobook, në profilin tij, ka njoftuar lideri i Vetëvendosjes Albin Kurti pas një takimi që ka pasur me...
Dyert e autobusit i kishte hapur edhe për ata që nuk kishin planifikuar të udhëtonin ato ditë nga Podujeva për në kryeqytet, transmeton Gazeta Metro. Në marsin e prillin e vitit 1981, ia kishte vënë mision vetes që të bartte...
- Advertisement -

EDITOR PICKS