Saturday, September 22, 2018
Authors Postimet nga NJEKOMB

NJEKOMB

307 POSTIME 0 COMMENTS

E vërteta që tronditi maqedonasit: Maqedonia nuk ka lidhje me Aleksandrin...

Kryetari i parë i Maqedonisë, Kiro Gligorov, ka thënë kohë më parë se maqedonasit duan të ndërtojnë një identitet të ri i cili lidhet...

Qyteti mesjetar Sarda, sot kalaja e Shurdhahut

Qyteti mesjetar Sarda, sot kalaja e Shurdhahut ndodhet në një ishull të liqenit Vau-Dejës 9 km nga qyteti i Shkodrës. Zona përreth kësaj qendre...

Satira arvanitase botohej në gjuhën shqipe në Greqinë e dikurshme

Satira arvanitase të botuara në gjuhën shqipe në gazetën greke “ΤΟ ΦΩΣ” në vitin 1860. Nga Arben Llalla Në revistën “Besa” të vitit 1989, studiuesi arvanitas,...

Mediat amerikane në vitin 1901: 12 milje larg Athinës flasin shqip,...

The Journal Junior – Minneapolis më datën 31 gusht 1901 raportoi se një mësues, në fshatin e Salesit zbuloi që nxënësit e tij nuk...

“Gjurmë Shqiptare”, kënga 900-vjeçare e shqiptarëve (Video)

Kultura shpirtërore ka një vend thelbësor në historinë e një populli. Përmes saj trashëgohen vlera të jashtëzakonshme, që sot pak njihen. Në dokumentarin e radhës...

Në jug të Çamërisë së sotme, jeton gjaku im, gjaku yt,...

Trojet Iliro-pellazge dhe pretendimet e ekstremistëve grekë Nga Eglantina BAJRAMI Fuqitë e Mëdha, në 1913 për të penguar daljen e Rusisë në Adriatik si dhe për...

Zbulohen dëshmi se dardanët kanë jetuar në Prizren prej parahistorisë

kipe të arkeologëve nga Instituti Arkeologjik i Kosovës kanë nisur gërmimet arkeologjike, në afërsi të Kompleksit të Lidhjes Shqiptare të Prizrenit, në qendër të...

​Kur u përdor zyrtarisht flamuri kombëtar në Kosovë?

Sot 75 vjet më parë, prefekti i Prishtinës, Hysen Prishtina lëshoi dekret, përmes të cilit kërkoi që institucionet shtetërore dhe dyqanet në Prishtinë, të...

Rade Mihaljçiç: Shqiptarët janë vendas të Ballkanit, serbët kanë rrëmbyer tokat...

Historia e klases së gjashtë në Serbi tregon se shqiptarët janë vendas të Ballkanit dhe që serbët kanë rrëmbyer tokat e tyre. Mediat beogradase...

KUSH ISHIN ARNAUTASHËT ?

“Asnjë popull tjetër i botës në të cilën ne jetojmë, nuk është aq i panjohur për evropianët e perëndimit për sa i përket prejardhjes,...