Saturday, September 22, 2018
Authors Postimet nga NJEKOMB

NJEKOMB

141 POSTIME 0 COMMENTS

Revolta ilire që tronditi perandorinë Romake

Kryengritja më e madhe e armatosur e ilirëve ka qenë ajo e viteve 6-9-të erës sonë. Revolta, e udhëhequr nga Bato i fisit Daesitiate, u...

Kur Rockefeller thante kënetat e Shqipërisë

Sot në Shqipëri është bërë temë e ditës të flitet për Sorosin, një miliarder amerikan, që prej 25 vitesh me anë të fondacionit të...

50 fshatrat e Shqipërisë ku u vendosën shqiptarët nga Kosova e...

Në vitet 20, Shqipëria do të tregonte një kujdes të veçantë për shqiptarët e mbetur jashtë territorit zyrtar të republikës apo që persekutoheshin në...

Suli i Çamërisë, atje ku fëmijët stërviteshin si spartanë

Këso dore Suljotët u rritshin me nji mêndim të lartë edhe ishte shpresa se prej tyne nji ditë do të delshin burra të rreptë,...

“Shqipja është shkruar për herë të parë në shekullin XII”, argumenti...

Nano pati të ftuar Xhevat Lloshin, me të cilin vijoi bisedën e një jave më parë ku u diskutua lidhur me shkencën në Shqipëri. Ndërsa...

Vetura e përdorur për atentate nga Enveri gjatë luftës dhe historia...

Në qytetin e Durrësit ndodhet makina e përdorur nga Enver Hoxha gjatë Luftës së Dytë Botërore dhe në ditët e para të pas çlirimit....

CIA: Prishja e Shqiperise me rusët dhe bashkëpunimi me Kinën; Pekini...

Shërbimi inteligjent amerikan ka zbuluar detaje interesante sa i takon nisjes së bashkëpunimit Shqipëri-Kinë në vitin 1961dhe prishjes së marrëdhënieve me Bashkimin Sovjetik. Në një...

“Stambolli i vogël” i Tepelenës në sytë e historisë

E ndodhur mes qytetit të Përmetit dhe Tepelenës, me një urë të varur të dhuruar nga Pashai i saj Ali Tepelena, aq afër  me...

Shqipëria në vitin 1933, një video nga Herman Bernstein

Një video e rrallë për Shqiperine dhe Mbretin Zogu i I në vitin 1933 nga Herman Bernstein, i cili ishte ambasador i Amerikës në...

Kur Venediku kërkonte ta vriste Skënderbeun

Marredheniet e Skenderbeut me venedikasit kane qene perhere te veshtira pikerisht sepse atij disa here do i duhej ti bente leshime nje superfuqie te...