Saturday, September 22, 2018
Authors Postimet nga NJEKOMB

NJEKOMB

5706 POSTIME 0 COMMENTS

Kur Ilirët i vendosnin emra tokave Italiane

Dauni/ose Dhauni. I biri i Lykaonit dhe vëlla i Iapigut e Peuketit. Të tre vëllezërit kapërcyen detin, erdhën nga Iliria dhe u vendosën në...

Formula e shenjtë e Matit dhe e gjithë shqiptarëve. Dokumenti i...

Të gjithë ia kanë bërë vetes pyetjen e artë se kur është shkruar për herë të parë gjuha shqipe. Sipas të dhënave të franceskanëve,...

Le Matin (1913) : Shpresat dhe projektet e Ismail Bej Qemalit....

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 18 Korrik 2017 Gazeta franceze, « Le Matin », ka botuar, të premten e 4 prillit 1913, në faqen n° 3, intervistën e...

Vaskat magjike që ndodhen 20 km larg Tiranës

Mund të themi me plotë gojën që nuk e njohim as vendin tonë e as bukuritë natyrore të tij. Ja për shembull, a e...

“Shqipëria Natyrale”: Kur Greqia arrestoi dy shoferë të Ministrisë së Jashtme...

Dy shoferë të Ministrisë së Jashtme të Shqipërisë janë arrestuar në Greqi në nëntor të vitit të kaluar pasi po transportonin libra në gjuhën...

Bukuri e Alpeve Shqiptare – Lumi i Shalës (VIDEO)

Bukuri e Alpeve Shqiptare - Lumi i Shalës

Lekë Dukagjini i vrau burrin – Princesha Jerina përfundon në manastir....

Jerina Dushmani, padyshim ishte princesha më e bukur shqiptare, sipas rrëfimeve të historianëve. Të paktën, shkrimet e shekullit XV apo dhe më pas, tregojnë për...

Studiuesi kroat thotë: Emrat e shkronjave sllave janë me prejardhje shqiptare.

Origjina e shkrimit glagolitik të gjuhës shqipe është një prej dukurive më të rëndësishme kulturore të Ballkanit”. Studiues të shumtë janë marrë me alfabetin shqiptar të...

“Mitet dhe kultet në historinë shqiptare” dëshmohen me gjetje arkeologjike

Sipas mediave shqiptare, arkeologu Adem Buguri ka sjellë për vizitorët disa fakte të panjohura të qytetërimeve ilire e parailire. Tiranë, 14 mars – Artefaktet e...

Ja kush dhe si i vranë Avni Rrustemin, Bajram Currin, Zija...

Alkibijad Bebi u vra ne sallen e gjyqit nga nje spiun serb nga Kosova, Zijah Vushtria, i cili me vone u lirua me nderhyrjen...