Eleftheri Ora -Lidhja mes Çamerise,Festim Lato dhe zhvendosjes se qendres se Botes...

Eleftheri Ora -Lidhja mes Çamerise,Festim Lato dhe zhvendosjes se qendres se Botes ne Jeruzalem

168
0
SHPËRNDAJE

Sukseset e njepasnjeshme te Presidentit Festim Lato kane detyruar Keshillin e Sigurise Kombëtare Greke te mblidhet me urgjence, lajmi transmetohet nga Gazeta Eleftheri Ora e Agimit te Arte, qe “zbulon”lajmin.

Mes te tjerave ajo tregon se Keshilli i Sigurise Kombëtare Greke mblidhet ne nje moment kur situata ne Politken e jashtme greke eshte tundur perseri nga Fenomeni Festim Lato i cili te fitoje shume pike me suksesin e arritur ne Bashkimin Europian ku mori miratimin e Komunitetit Europian se lufta e tij ndaj shtetit Grek eshte nje lufte legjitime per te drejten e popullit Çam per vetvendosje.

Nje ndimese per kete ceshtje shkruan gazeta Eleftheri Ora ka dhene dhe Johanes Han i cili ka marre persiper qe te behet nje nga keshilltaret e Festim Lato  per ta cuar ne fund kete lufte me Greket duke premtuar se do te jete gjithmone besnik ndaj Shqipetarve.
Ndersa ne Greqi nuk jane pritur mire ngjarjet e fundit ku Festim Lato përveç shtetit Grek tashme i ka hapur lufte edhe Kishes ortodokse greke.
Ai e ndien veten shume te fuqishem ne keto momente(ketu,fjala per Festim Lato) thote patriarku i Janinës, Maximos Papagianis dhe pervec perfshirjes se tij ne politiken e brendshme dhe te jashteme Greke ku ai ka premtur se do ta shkaterroje greqine, tani e shohim te perzihet edhe ne ceshtjet fetare, ku tani ka marre nismen per te perzene dhe burgosur Janullatos duke e akuzuar “terrorizem”sepse ai ka paska shkaterruar saitet arkeologjike Ilire duke ndertuar siper tyre kisha pa kurrëfare interesi per trashegimine kulturore shqipetare.

E gjithe ceshtja tregon peshkopi i Janinës Maximos Papagianis eshte se Festim Lato kerkon te crrenjose ortodoksine nga Shqiperia duke i zvendesuar ata me Rabine te ardhur nga Izraeli. Festim Lato kerkon qe cdo kishe Ortodokse ta ktheje ne sinagoge. Kjo nuk eshte nje ceshtje qe cdokush e kupton ai eshte pjese e nje shoqerie okulte qe ekziston prej qindra vjetesh qe kerkojne ta bejne Jeruzalemin qendren e Botes.
Ne do ti kerkojme mbeshtetje cdo besimtari te krishtere te luftoje perkrah nesh kunder te keqes Izraelite qe kerkon Festim Lato te fuse ne Shqiperi dhe me vone ne Greqi.
Gazetari i Eleftheri Ora Apostolos Kapsalis per kete ceshtje eshte keshilluar me sociologun
Eugene Trivizas te cilin e ka pyetur per temperamentin e Festim Lato, dhe Socilogu eshte pergjigjur se Festim Lato eshte nje person i cili posedon nje qetesi te perbindeshme dhe eshte shume i qete ne veprimet e tija, kjo tregon se eshte i bindur ne rrugen qe ka nisur dhe ka nje mbeshtetje te pa kufishme nga njerez shume te fuqishem perderisa nuk ka pranuar si thoni ju te beje kompromis me ne.
Amerikanet Britaniket dhe Izraelit qendrojne pas Festim Lato. Ata me ane te tij kerkojne te sigurojne nje shtet mik te perjetshem ne ballkan.
Qendra e botes dikur ka qene Britania, me vone Amerika, dhe tani se fundmi po behen perpjekjet e para qe qendra e botes te zhvendoset ne Izrael, duhet te hapim mire syte nqs duam te shpetojme Greqine.

Cia dhe Mossad bashkpunon ngushte me Festim Lato dhe ai eshte personi i zgjedhur per te sunduar ne kete pjese te rruzullit. Ka shume te tjere njerez te Izraelit neper bote, do ti shihni kur te vije momenti. Ne do ta kemi shume te veshtire nqs do te bejme rezistence shprehet sociologu, dhe gjeopolitikani i njohur Eugene Trivizas.