Monday, March 19, 2018
Authors Postimet nga NJEKOMB

NJEKOMB

404 POSTIME 0 COMMENTS

Llazar FUNDO, intelektuali që firmosi themelet e Bashkimit Europian

Llazar Fundo është intelektuali që në vitin 1941 bashkë me intelektualë të tjerë ndërkombëtarë mori pjesë në hartimin e manifestit të Ventotenës për një...

Kur ndodhi vrasja e ballistëve në Lushnje në tetor 1943?

Nga Dr. Marenglen KASMI Dekorimi nga Presidenti i Republikës si “Martirë të Demokracisë” i 67 luftëtarëve të Ballit Kombëtar, të cilët u ekzekutuan nga partizanët...

Deklarata për Pavarësi e Lidhjes Shqiptare të Prizrenit, ja çfarë shkruante...

Revista ndërkombëtare britanike, nëpërmjet korrespondentit të saj në Lindje, Pierre Guerraz, – (Correspondance d’Orient – Constantinople, 14 mai 1880) – trajton çështjen shqiptare, më...

Kur u vendosën arbërit në Greqinë bizantine? Përgjigjen historianët grekë…

Vendosja e arbërve në Greqinë mesjetare vlerësohet si një nga momentet që i ndryshoi pakthyeshëm faqen demografike këtij çipi që asokohe ishte nën Perandorinë...

Aurela Gaçe në Detroit me “Është Kosova, është Çamëria” (VIDEO)

Këngëtarja e njohur shqiptare AurelaGaçe shihet të ketë ndezur atmosferën në një mbrëmje në Detroit, shkruan KultPlus. Ajo në mesin e shumë këngëve që ka...

Kur Epiri shënohej “Shqipëri” ose “Shqipëri e poshtme”

Sherif  DELVINA Herodoti, babai i historisë,  në veprën “Historia”, libri i shtatë, paragrafi II, thotë: “Grekët vunë mbretin Leonidha me 300 spartanë të mbrojnë grykat...

Ja cila është arsyeja se pse e gjithë bota e quan...

Prejardhja e saktë e tij nuk dihet. Disa thonë se ishte romak, të tjerë thonë, helen, por nisur nga emri ‘Ptolemy’, ai mund të...

SIRMIUM/ Mitrovica e Sremit qytet i lashtë, i fisit ILIR Tribalët!

Origjina e emrit dhe vendbanimit të Sirmiumit kishte një traditë shekullore edhe para ardhjes së romakëve. Still Bonfinius, një historian në oborrin e Matthias Corvinus,...

VIDEO/ Bon 1995: Protesta madheshtore e diasporës shqiptare në Gjermani

Dhjetëra mijëra shqiptarë nga Kosova kishin mbushur sheshin e Bonit të Gjermanisë, më 25 mars, 1995 për të protestuar në mënyrë paqësore dhe për...

MESIÇ: ASKUSH TË MOS FRIKËSOHET NGA BASHKIMI I SHQIPTARËVE

Ish-presidenti kroat Stipe Mesiç ka thënë se askush nuk duhet të frikësohet nga bashkimi i shqiptarëve në një shtet të vetëm. Në një intervistë të...