Wednesday, January 17, 2018
Authors Postimet nga NJEKOMB

NJEKOMB

353 POSTIME 0 COMMENTS

Pashko Vasa, kushtruesi atij zëri të mnershëm e gjëmues, “Moj Shqypni,...

Nga Albert VATAJ Një zë dhe një zemër, një personalitet dhe një gurthemel, një vullnesë e hovshme atdhetarie dhe një ngulm i pashterrshëm kushtrimi që...

550-vjetori i Skënderbeut/ Statutet e Drishtit dhe përkujtimi i të madhërishmit...

Më 12 janar 1468, pak ditë para vdekjes së Gj.K.Skënderbeut, klerikët e Kishës Katedrale të Dishtit, miratuan “Statutet” që rregullonin jetën dhe veprimtarinë e...

Skënderbeu/ Ipeshkvijtë katolikë: Falë tij sot kemi lirinë dhe Atdheun!

Me rastin e Vitit mbarëkombëtar të Gjergj Kastriotit-Skënderbeut, ipeshkvijtë katolikë të Shqipërisë i kanë drejtuar gjithë shqiptarëve një mesazh në 550-vjetorin e vdekjes. “550 vjetori i...

Simboli i Diellit Pellazgjik… gjurmë pellazgjike në Tomorr…

Më dt 21/ 08/ 2016 u nisëm drejt fshatit Bargullas për të parë nga afër disa të dhëna të sjella nga historiani Perikli Ikonomi...

Tatuazhi ndër shqiptar, histori dhe realitet

Ndonjëherë, pamja nuk kënaq dëshirat e ndrydhura gjatë dimrit, sigurisht nuk mund të shpresojmë në një mrekulli…por për t’u përmirësuar ka akoma kohë. E rëndësishme...

Statuja e Lirise ne Amerikë – Perëndesha Etruske Feronia

Në Francë, mbi 100 000 veta kontribuon me para për kete monument të madh lirie nga bronzi.. Në SHBA me një përpjekje kolosale të magnatit...

Vetëdijesimi kombëtar

Besir BAJRAMI Në relacion me historinë, populli që ka më shumë nevojë reale për vetëdijesim të mirëfilltë kombëtar, janë shqiptaret. Historia është treguar shumë e...

Gjuha shqipe, eshte gjuhe e krijuar nga nje “mendje” shume e...

Besir BAJRAMI Gjuha shqipe, eshte gjuhe e krijuar nga nje "mendje" shume e fuqishme. Foljet e saj primitive, jane kode primitive qe krijuesi, i ka ndertuar...

Norbert Jokl: “Gjuha shqipe shërben si ajo fibra që e mban...

Norbert Jokl: "Gjuha shqipe shërben si ajo fibra që e mban gjallë trungun dhe i bashkon degët me rrënjët. Duke zbritur përgjatë kësaj fibre drejt...

Gjuhëtarët tanë janë gabim kur heqin nga përdorimi fonemën dhe laringealen...

Besir BAJRAMI Nga studjuesit e huaj, shqiptarët më së shumti vlerësohen për vjetërsinë e gjuhës që kanë trashëguar, dhe kjo gjuhë më së shumti vlerësohet...