Wednesday, January 17, 2018
Authors Postimet nga NJEKOMB

NJEKOMB

461 POSTIME 0 COMMENTS

Adem Jashari e Murat Jashari ishin bashkë në stërvitje në Shqipëri

Adem Jashari ka qenë njëri prej grupeve të para të kosovarëve që ishin stërvitur në kampet ushtarake të Shqipërisë, në vitet 191 e 1992. Adem...

Tri shkollat e para shqipe pas pushtimit osman

Nga Andreas Dushi Me ardhjen e osmanëve dhe vendosjen e tyre në Shqipëri deri kur arritën të “bierrin autonominë”, si shprehet atë Donat Kurti, u...

Zanafilla ilire e flamurit më të bukur në botë

Flamuri shqiptar është simboli i shqiptarëve kudo ku janë. Ai është kthyer në një emblemë të dashurisë për kombin,  një dashuri dhe krenari vetëidentifikuese....

Historia e NISHIT TOKE PELLAZGO-SHQIPETARE!

Historia e NISHIT TOKE PELLAZGE SHQIPETARE dhe shperguljet masive drejt turqise te shqiptarve dhe synimet e serbise e turqise qe nga ajo kohe dei...

Gjunjëzoi serbin në Beograd, Florian Marku kërkon “kokën e grekut” në...

S’ka forcë që e ndal “bishën” shqiptare. Kikboksieri ynë, kampioni i botës në Selanik, Florian Marku, ka gjunjëzuar serbin në mes të Beogradit dhe...

FOTOT: Një femër, numri dy i ushtrisë shqiptare

Gjeneral brigade Manushaqe Shehu emërohet zëvendësshefe e Shtabit të Përgjithshëm, duke u bërë kështu gruaja e parë që shërben në një detyrë kaq të...

Papa Françesku uron shqiptarët në 550 vjetorin e vdekjes së Skënderbeut

Populli shqiptar kremton sot 550 vjetorin e vdekjes së heroit tonë kombëtar, figurës së shquar arbërore dhe evropiane, të cilësuar nga Vatikani si Atlet...

Vulin viziton ushtrinë afër kufirit me Kosovën: Nëse jep urdhër Presidenti...

Pas vrasjes së Oliver Ivanoviqit, nuk mund të themi se situata është e qetë dhe në rregull.   Kështu tha sot ministri serb i Mbrojtjes Aleksandar Vulin,...

Vrasja e Ivanoviçit/Çipa: Skenar mafioz, Rusia mban “firmën”

Kreu i Unionit të Gazetarëve Shqiptarë , Aleksandër Çipa e cilëson ekzekutimin e liderit të serbëve të Kosovës, Oliver Ivanoviç si vrasje me prapavijë...

LIBRI I 1621 / VARGJET E NJË NDËR POETËVE MË TË...

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 2017 Në librin me titull « “Histoire de Georges Castriot, surnommé Scanderbeg, roy d'Albanie, contenant ses mémorables victoires à l'encontre des...