Deri kur nuk i është lejuar Nënë Terezës ardhja në Shqipëri (FOTO)

Deri kur nuk i është lejuar Nënë Terezës ardhja në Shqipëri (FOTO)

378
0
SHPËRNDAJE

Pas shumë përpjekjesh të mohuara më parë nga regjimi komunist, Nënë Tereza arriti që në gusht të vitit 1989, të vizitoj Shqipërinë për herë të parë, shkruan KultPlus.

Pas largimit nga Shqipëria ajo ishte shprehur tejet e kënaqur me realizim e kësaj vizite. “Vizitova vendin tim të dashur Shqipërinë dhe takova popullin tim”, ishte shprehur pas vizitës nobelistja shqiptare, Nënë Tereza.

KultPlus ju sjellë një fotografi gjatë vizitë së saj të dytë në Shqipëri, më 1991 pasi herën e pare nuk u lejuan aparate fotografike.

Gonxhe Bojaxhiu, e njohur botërisht si Nënë Tereza ose Shën Tereza e Kalkutës lindi në Shkup (sot Republika e Maqedonisë), atëherë pjesë e Vilajetit të Kosovës në Perandorinë Osmane.

Pasi kishte jetuar në Maqedoni për tetëmbëdhjetë vjet, ajo u shpërngul në Irlandë dhe më pas në Indi, ku jetoi pjesën më të madhe të jetës së saj. Nënë Tereza themeloi Misionaret e Bamirësisë, një kongregacion fetar katolik, i cili në vitin 2012 kishte më shumë se 4,500 motra dhe ishte aktiv në 133 vende. / KultPlus.com