“Çamëria është gjallë”, mediat greke alarmohen: Shqiptarët po përpiqen që… (komentet për...

“Çamëria është gjallë”, mediat greke alarmohen: Shqiptarët po përpiqen që… (komentet për protestën)

1262
0
SHPËRNDAJE

Protesta e djeshme e shoqates “Çamëria”, dhe Partise Drejtësi Integrim dhe Unitet, ka  gjetur pasqyrim ne mediat greke, te cilat jane shume te ndjeshme kur vjen fjala pikerisht per ceshtjen came.

Ne nje kohe kur Athina zyrtare, njehere permes presidentit grek, e mandej mes ministrit te Jashtem, Kotzias ka dekalruar prere te harrohet nje ceshtjen e tille nga ana e Shqiperise, nuk kane munguar komentet lidhur me ate qe ndodhi dje ne Tirane, perpara ambasades greke.

“Ne nuk harrojme. Kerkoni ndjese! Atdheu yne eshte Cameria!”, keto jane vetem disa nga parrullat e protetses, sipas medias greke, e cila thekson se “Shqiptarët në çdo mënyrë përpiqen të vënë ceshtjen came në tryezën e dialogut të drejtuar nga ministritë e jashtme të të dy vendeve. Këtë herë unë u përpoqen për ta bërë këtë me një proteste para ambasades greke ne tirane”. Keshtu shkruan Protothema, duke raprotuar per protesten e djeshme ne Tirane.

Sipas saj, protestuesit kerkuan qe “Greqia te kërkoje falje për genocidin kundër tyre dhe te lejojë që ata të kthehen në pronat e tyre”.

Siç vuri në dukje Reuters, Greqia dhe Shqipëria kanë filluar diskutimet për çështje të ndryshme, përfshirë edhe kufijtë, gjendjen e statusit të luftës ence i pahequr.

“Ne duam të kthehemi në shtëpitë tona, për të rimarrë statusin që kishim para se të ishim te detyruar të largohemi”- kane thene protestuesit. cam1cam2cam3