Wednesday, January 17, 2018
Blog
Adem Jashari ka qenë njëri prej grupeve të para të kosovarëve që ishin stërvitur në kampet ushtarake të Shqipërisë, në vitet 191 e 1992. Adem Jashari, njeriu që u bë sinonim I sakrificës dhe flijimit për lirinë e Kosovës, ka...
Nga Albert VATAJ Një zë dhe një zemër, një personalitet dhe një gurthemel, një vullnesë e hovshme atdhetarie dhe një ngulm i pashterrshëm kushtrimi që vazhdon të kumbojë atëditë e sot, vazhdon të gjëmojë në gjokse e turre zjarrmtare si...
Nga Andreas Dushi Me ardhjen e osmanëve dhe vendosjen e tyre në Shqipëri deri kur arritën të “bierrin autonominë”, si shprehet atë Donat Kurti, u sanksionua gjuha turke si gjuhë zyrtare, duke ndaluar rreptësisht hapjen e shkollave në gjuhë të...
Flamuri shqiptar është simboli i shqiptarëve kudo ku janë. Ai është kthyer në një emblemë të dashurisë për kombin,  një dashuri dhe krenari vetëidentifikuese. Në mënyrë të veçantë është kthyer në modë dhe në të gjitha manifestimet kombëtare, festa,...
Historia e NISHIT TOKE PELLAZGE SHQIPETARE dhe shperguljet masive drejt turqise te shqiptarve dhe synimet e serbise e turqise qe nga ajo kohe dei sot ne dem te shqiptarve dhe qe vazhdojne dhe sot me shqiptaret e kosoves e...
S’ka forcë që e ndal “bishën” shqiptare. Kikboksieri ynë, kampioni i botës në Selanik, Florian Marku, ka gjunjëzuar serbin në mes të Beogradit dhe tani kërkon kokën e grekut. Pas asaj fitoreje absolute të fundjavës, Floriani merr rrugën sërish drejt...
Më 12 janar 1468, pak ditë para vdekjes së Gj.K.Skënderbeut, klerikët e Kishës Katedrale të Dishtit, miratuan “Statutet” që rregullonin jetën dhe veprimtarinë e bashkësisë katolike të qytetit. “Statutet e Drishtit”rrëfejnë ndërmjet rrjeshtave një dramë dhe një tragjedi që luhej...
Gjeneral brigade Manushaqe Shehu emërohet zëvendësshefe e Shtabit të Përgjithshëm, duke u bërë kështu gruaja e parë që shërben në një detyrë kaq të lartë në Forcat e Armatosura Shqiptare. Zëvendësshefja e Shtabit të Përgjithshëm të FA gjeneral brigade Shehu...
Me rastin e Vitit mbarëkombëtar të Gjergj Kastriotit-Skënderbeut, ipeshkvijtë katolikë të Shqipërisë i kanë drejtuar gjithë shqiptarëve një mesazh në 550-vjetorin e vdekjes. “550 vjetori i vdekjes së tij është një rast reflektimi rreth ndjenjave të atdhedashurisë dhe sidomos të aspiratave...
Më dt 21/ 08/ 2016 u nisëm drejt fshatit Bargullas për të parë nga afër disa të dhëna të sjella nga historiani Perikli Ikonomi për ekzistencën e toponomastikës si ‘Bregu i Koronit’ apo ‘Qafa e Dodonit’ , Kroi i...

EDITOR PICKS